główna kontakt Dodaj do ulubionych startuj z nami     

Finanse

Nieruchomości

giełda

praca

pogoda

rozrywka

tWWWoje Radomsko! i masz co chcesz... wiedzieć

mapa gazety

:: biznes
:: informacje
:: auto
:: dziecko
:: kultura
:: film
:: imprezy
:: media
:: telefony
:: zdrowie i uroda
:: komunikacja
:: organizacje
:: nasze miasto
:: sport
:: turystyka
:: usługi


Reklama

informacje

04.02.2013r.
400 mln na rozwój technologii proekologicznych

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłaszają konkurs GEKON - Generator Koncepcji Ekologicznych, w ramach partnerskiego programu. To pierwsze w Polsce wspólne przedsięwzięcie, które kompleksowo finansuje projekty innowacyjnych i ekologicznych technologii - od koncepcji badawczej do ich wdrożenia. Na badania naukowe, prace rozwojowe, ich implementację obie instytucje przeznaczą łącznie 400 mln złotych.

Światowe trendy w dziedzinie ochrony środowiska oraz przepisy Unii Europejskiej wymuszają stałe rozwijanie technologii zagospodarowania odpadów oraz pozyskiwania energii odnawialnej. Aby sprostać tym oczekiwaniom Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisały porozumienie o wspólnym przedsięwzięciu finansowania prac B+R i wdrożenia technologii przyjaznych środowisku o nazwie GEKON – Generator Koncepcji Ekologicznych.

Zaostrzające się przepisy w dziedzinie ochrony środowiska powodują coraz szybszy rozwój technologii minimalizujących zanieczyszczenie powietrza, wody czy terenów zielonych. Polska nie może pozostawać w tyle jeżeli chodzi o prace badawcze i wdrożeniowe technologii ekologicznych, dzięki takim programom jak Gekon nasi naukowcy będą mogli włączyć się do ogólnoświatowej rywalizacji doskonalącej ochronę naszej planety – powiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Obie instytucje przeznaczyły na program po 200 mln złotych. Te środki przez najbliższe 4 lata (2012-2016) pomogą w opracowaniu co najmniej trzydziestu technologii, innowacyjnych w skali międzynarodowej. Nowoczesne rozwiązania dadzą szansę na skuteczną rywalizację polskich firm z zagranicznymi przedsiębiorcami. Po etapie prac badawczo rozwojowych przynajmniej 10 z nich zostanie wdrożonych do produkcji.

Wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej stoimy u progu zupełnie nowego rozdziału. Łącząc siły, chcemy udzielić kompleksowego wsparcia przedsiębiorcom w zakresie nowych technologii proekologicznych, rozwijanych na bazie potencjału polskich naukowców – mówi prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Dofinansowanie projektów mogą otrzymać przedsiębiorcy i konsorcja naukowo-przemysłowe w następujących 5 obszarach:

Środowiskowe aspekty pozyskiwania gazu niekonwencjonalnego,
Efektywność energetyczna i magazynowanie energii,
Ochrona i racjonalizacja wykorzystania wód,
Pozyskiwanie energii z czystych źródeł,
Nowatorskie metody otrzymywania paliw, energii i materiałów z odpadów oraz recyklingu odpadów.

Budżet przeznaczony na dofinansowanie projektów wyłonionych w pierwszym konkursie Programu GEKON wynosi 280 mln zł, w tym:

1) na fazę badawczo-rozwojową - 120 mln zł;
2) na fazę wdrożeniową - 160 mln zł (ta cześć alokacji przeznaczona jest dla wszystkich konkursów ogłaszanych w ramach programu GEKON)

Współpraca obu instytucji przy programie GEKON pozwoli na większe zintegrowanie potencjału nauki i biznesu w ciągu najbliższych lat oraz zbuduje fundamenty pod podobne przedsięwzięcia w obszarze Programu Ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji (2014-2020) – Horyzont 2020. Jestem przekonany, że doświadczenia, które już wkrótce zbierzemy w tym programie, pozwolą nam w przyszłości rozwijać kierunek badań proekologicznych z jeszcze większą dynamiką – zapewnia prof. K. J. Kurzydłowski.

Drugi konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym roku. Szczegółowe informacje o programie znajdują się na stronie: http://program-gekon.pl/

Więcej informacji na temat programu GEKON udziela:
Paweł Kurzyński z NCBR
tel. 724 583 536
pawel.kurzynski@ncbr.gov.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Finansuje projekty badawczo-rozwojowe, ukierunkowane na zacieśnienie współpracy sektora nauki i gospodarki, której efektem ma być większe zaangażowanie przedsiębiorców w finansowanie badań oraz skuteczniejsza komercjalizacja ich wyników. Od września 2011 r. NCBR pełni rolę Instytucji Pośredniczącej dla priorytetów w obszarze wsparcia sektora B+R oraz szkolnictwa wyższego. Budżet przeznaczony na badania i rozwój systematycznie się zwiększa i w roku bieżącym wynosi już prawie 4,5 miliarda złotych.
ul. Hoża 20
00-529 Warszawa
tel. +48 22 529 26 51
fax +48 22 529 26 33
www.mnisw.gov.pl
Zespół Prasowy
media@nauka.gov.pl

źródło: nauka.gov.pl


Reklama"tWWWoje Radomsko" - Poleć naszą gazetę znajomemuhome | o nas | reklama | nieruchomości | sport firmy | kontakt | regulamin | dodaj newsa
copyright and design by mida ||| wszelkie prawa zastrzeżone