główna kontakt Dodaj do ulubionych startuj z nami     

Finanse

Nieruchomości

giełda

praca

pogoda

rozrywka

tWWWoje Radomsko! i masz co chcesz... wiedzieć

mapa gazety

:: biznes
:: informacje
:: auto
:: dziecko
:: kultura
:: film
:: imprezy
:: media
:: telefony
:: zdrowie i uroda
:: komunikacja
:: organizacje
:: nasze miasto
:: sport
:: turystyka
:: usługi


Reklama

informacje

28.12.2012r.
Mistrzowie polskiej nauki wyłonieni

Podnosimy poprzeczkę doskonałości – mówiła dziś prof. Barbara Kudrycka. Minister nauki i szkolnictwa wyższego po raz kolejny uhonorowała najwybitniejszych polskich uczonych i nauczycieli akademickich.

Będące ukoronowaniem dorobku naukowego statuetki i nagrody finansowe trafiły do najwybitniejszych w swoich dyscyplinach badaczy, odkrywców nowych technologii, autorów teorii i dzieł naukowych wpisanych do światowego kanonu. Nagrody przyznawane są od 2006 roku.

– Dziś jest święto nauki, bo państwa osiągnięcia przynoszą nam zaszczyt – zwróciła się do laureatów prof. Babra Kudrycka. Minister nauki podkreślała, że resort w obecnej i poprzedniej kadencji wkłada dużo pracy w stwarzanie warunków podnoszących poprzeczkę doskonałości. – Otworzyliśmy dostęp do światowych publikacji w Wirtualnej Bibliotece Nauki, inwestowaliśmy w laboratoria i budynki dydaktyczne, ale to, co najważniejsze jeszcze przed nami. Poprzez system POL-on naukowcy będą mieli nie tylko wiedzę o grantach, ale i o warunkach ewaluacji. To będzie dla nich przełom, bo będą mogli się porównywać z najlepszymi w Polsce – dodała.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego w swoim wystąpieniu podkreśliła rolę Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Za pośrednictwem tych dwóch agend inwestujemy w najlepszych naukowców. To oni sami, nie urzędnicy, decydują o tym, kto zasługuje na grant badawczy – zaznaczyła. Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne przyznawane są w trzech kategoriach. Do grona 18 dotychczasowych laureatów prestiżowych wyróżnień dołączyło w tym roku trzech kolejnych wybitnych uczonych.

Laureatem tegorocznej nagrody w kategorii badania podstawowe został prof. dr hab. Bogumił Jeziorski z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Ten uczony o światowej renomie wniósł znaczący wkład do współczesnej chemii kwantowej i fizyki molekularnej. Wyróżniony został za wykonanie pionierskich badań wpływu efektów relatywistycznych i efektów wynikających z elektrodynamiki kwantowej na własności molekuł. Nagrodę w kategorii badań na rzecz rozwoju społeczeństwa odebrał prof. dr hab. n. med. Lech Poloński z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wybitny polski kardiolog jest inicjatorem i wieloletnim koordynatorem Ogólnopolskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych (PL-ACS), która stanowi unikalną w skali europejskiej bazę danych na temat chorych z różnymi postaciami OZW. W kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki wyróżniony został prof. dr hab. inż. Jerzy Józef Sobczak z Instytutu Odlewnictwa, wybitny specjalista w zakresie metalurgii. Otrzymał nagrodę za opracowanie nowatorskiej technologii wykorzystania odpadów popiołów lotnych w procesie wytwarzania lekkich, proekologicznych i niedrogich kompozytów na bazie aluminium przeznaczonych na potrzeby przemysłu transportowego.

Podczas środowej uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego wręczyła także nagrody dla wybitnych nauczycieli akademickich w kategorii wybitne osiągnięcia naukowe i osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (8 laureatów), za całokształt dorobku (18 wyróżnień) oraz nagrody indywidualne i zespołowe za osiągnięcia naukowe, organizacyjne i dydaktyczne (97 wyróżnień). Łączna pula nagród to około 3 mln zł. W trakcie uroczystości poznaliśmy też siedmiu laureatów konkursu „Skomplikowane i proste. Młodzi uczeni o swoich badaniach” organizowanego przez „Forum Akademickie”.

Więcej informacji na: http://www.nauka.gov.pl/ministerstwo

źródło: nauka.gov.pl


Reklama"tWWWoje Radomsko" - Poleć naszą gazetę znajomemuhome | o nas | reklama | nieruchomości | sport firmy | kontakt | regulamin | dodaj newsa
copyright and design by mida ||| wszelkie prawa zastrzeżone