główna kontakt Dodaj do ulubionych startuj z nami     

Finanse

Nieruchomości

giełda

praca

pogoda

rozrywka

tWWWoje Radomsko! i masz co chcesz... wiedzieć

mapa gazety

:: biznes
:: informacje
:: auto
:: dziecko
:: kultura
:: film
:: imprezy
:: media
:: telefony
:: zdrowie i uroda
:: komunikacja
:: organizacje
:: nasze miasto
:: sport
:: turystyka
:: usługi


Reklama

informacje

27.11.2012r.
Polacy kupują mniej samochodów niż kraje w kryzysie

Od początku roku w pogrążonej w kryzysie Hiszpanii sprzedano 680 tys. nowych samochodów. W Polsce, gdzie mieszka tylko o ok. 9 mln osób mniej, z salonów wyjechało zaledwie 225 tys. aut. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, Polska osiągnęła jeden z najgorszych wyników sprzedażowych w całej Unii Europejskiej – wynika z analizy przeprowadzonej przez superauto24.com, na podstawie danych europejskiego stowarzyszenia producentów pojazdów ACEA.

Najlepszy wynik w UE w tym roku (w przeliczeniu na mieszkańca) zanotował Luksemburg, w którym zaledwie 500 tys. mieszkańców zakupiło aż 43,5 tys. nowych samochodów. Na drugim miejscu była 10-milionowa Belgia, w której w salonach kupiono 483 tys. aut. Tuż za nią jest Austria (8,2 mln mieszkańców - 302,4 tys.) oraz Niemcy (81,3 mln mieszkańców – 2,659 mln). Polska znajduje się na szarym końcu, wyprzedzając tylko Bułgarię, Grecję, Węgry, Łotwę, Litwę i Rumunię. – Na pewno sytuacja gospodarcza w Polsce nie jest przyczyną takiego słabego wyniku, bo przecież Hiszpanie, czy Portugalczycy, zmagają się z recesją i jeszcze większym bezrobociem niż w naszym kraju, a ich pozycja w rankingu jest wyższa – mówi Kamil Makula, ekspert w kredytowaniu nowych samochodów z superauto24.com. – Słaba sprzedaż wynika z mentalności Polaków i ich podejścia do kupna samochodu. Słysząc o kryzysie boimy się utraty naszej stabilności finansowej. Z tego powodu tylko 10-15% aut kupowanych jest na kredyt. Przeważająca część kupuje auto używane i za gotówkę – dodaje.

W Europie Zachodniej ludzie myślący o zakupie samochodu, w pierwszej kolejności myślą o samochodzie nowym. Dopiero wtedy, gdy ich naprawdę nie stać – są bezrobotni lub zarabiają krajowe minimum- decydują się na kupno na rynku wtórnym. W Hiszpanii panuje 25-proc. bezrobocie, a kupuje się tam więcej niż nad Wisłą.

Polska złomowiskiem Europy
Od 2004 roku, kiedy otworzyły się granice Unii Europejskiej Polacy przestali kupować nowe samochody, a upodobali sobie samochody używane, sprowadzane z zagranicy. - Staliśmy się złomowiskiem Europy. Wolimy kupić starsze auto za gotówkę, niż nowe na kredyt. Wydajemy mniej na zakup, ale nie uwzględniamy tego, że używane auto wiąże się z większymi kosztami eksploatacji – większym spalaniem o ok. 2-3 litry na 100 km i częstszymi naprawami – tłumaczy Kamil Makula. Według raportu Sektora Badań Rynku Motoryzacyjnego TNS OBOP, zaledwie 10 proc. osób chcących kupić auto w 2012 roku, zdecydowałoby się na samochód fabrycznie nowy.
Według eksperta superauto24.com, niewielu kupujących dostrzega zalety nowego samochodu –większe bezpieczeństwo, mniejsze wydatki na paliwo, nowoczesne technologie poprawiające komfort podróży, czy też – w przypadku małych przedsiębiorców - większy prestiż dla firmy. - W wielu przypadkach klient widzi głównie same problemy – konieczność spłacania rat kredytowych, spadek wartości, czy też wydatek na ubezpieczenie. Nie potrafimy się cieszyć z nowego samochodu, tak jak Hiszpanie, Włosi, czy też Portugalczycy – wyjaśnia Kamil Makula.

Czego bank nie powie, tego klient nie będzie wiedział Kredyty samochodowe są w Polsce traktowane po macoszemu. Tylko nieliczne banki się w nich specjalizują. Jako, że tego rodzaju kredyty stanowią niewielką ilość wszystkich udzielanych kredytów, banki nie angażują dużych środków w promocję tego sposobu finansowania. Nie uświadamiają i nie edukują klientów poprzez kampanie reklamowe. - Nie mówią o tym, że wysokość oprocentowania jest na poziomie podobnym do oprocentowania kredytu hipotecznego. Polacy nie wiedzą też jakie są możliwości związane z kredytem samochodowym- że mogą go spłacić przed terminem bez dodatkowych kosztów, że mogą zamienić samochód w okresie spłacania, czy też nawet sprzedać samochód razem z kredytem. O tym, że niektóre banki oferują stałe oprocentowanie także wiedzą nieliczni – podsumowuje twórca superauto24.com.

Superauto24.com to jedyny w Polsce portal internetowy z wyszukiwarką nowych samochodów na kredyt. Laureat prestiżowego Lauru Klienta w kategorii Odkrycie Roku 2011. Współpracuje z bankami z pierwszej „5” rankingu portalu Forsal, na najlepsze banki kredytujące nowe samochody. W swojej bazie ma ponad 2000 ofert dealerów z całej Polski. Portal został stworzony przez firmę Super Auto, sieć salonów samochodów na raty, która posiada 11-letnie doświadczenie i ponad 8000 zrealizowanych zleceń.

źródło: Superauto24


Reklama"tWWWoje Radomsko" - Poleć naszą gazetę znajomemuhome | o nas | reklama | nieruchomości | sport firmy | kontakt | regulamin | dodaj newsa
copyright and design by mida ||| wszelkie prawa zastrzeżone