główna kontakt Dodaj do ulubionych startuj z nami     

Finanse

Nieruchomości

giełda

praca

pogoda

rozrywka

tWWWoje Radomsko! i masz co chcesz... wiedzieć

mapa gazety

:: biznes
:: informacje
:: auto
:: dziecko
:: kultura
:: film
:: imprezy
:: media
:: telefony
:: zdrowie i uroda
:: komunikacja
:: organizacje
:: nasze miasto
:: sport
:: turystyka
:: usługi


Reklama

informacje

07.08.2012r.
Polscy kierowcy przesiadają się na rowery?

Jeżeli ktoś jeździł autem do pracy, będzie nim jeździł nadal uważa Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Co na to branża rowerowa? Kiedyś poczucie wolności dawał samochĂłd, dziś daje je rower mĂłwi Cezary Grochowski z zarządu sieci Miasta dla rowerĂłwâ??. â?? Wybierając go, oszczędzamy na paliwie, nie zanieczyszczamy środowiska, a do tego dbamy o własne zdrowie â?? dodaje Waldemar Chrapek, prezes Merida Polska, dystrybutora jednej z największych światowych marek rowerĂłw.*

25 lipca jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Czy liczba świętujących w ten dzień maleje z powodu przesiadania się kierowcĂłw na rowery? Zauważam w swoim otoczeniu coraz więcej takich przykładĂłw. Mocno wpływ mają na nie ceny paliw, jednak najistotniejszy jest czynnik pragmatyczny â?? przyznaje Cezary Grochowski. Samochodem poruszamy się w miastach wolno, często brniemy w korkach, na krĂłtkich dystansach dużo płynniej jedziemy rowerem. Kiedyś poczucie wolności dawał samochĂłd, dziś daje je rower. Dzięki niemu możemy się swobodnie przemieszczać tłumaczy. Odrębnego zdania jest Jakub Faryś. Ci, ktĂłrzy z rĂłżnych powodĂłw dojeżdżali do pracy na rowerze, będą na nim dojeżdżać, wyznają oni rodzaj ideologii rowerowej â?? mĂłwi, zaznaczając, że kierowcy też nie zmienią swoich przyzwyczajeń. â?? Jeżeli ktoś jeździł samochodem do pracy, będzie nim jeździł nadal. Ludzie przyzwyczaili się do cen paliw, a mobilność jest nam niezbędna â?? dodaje prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM).

Większe szanse daje rowerom przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Rowerowej, posłanka Ewa Wolak (PO), według ktĂłrej częściowa rezygnacja z samochodu jest wymogiem naszych czasĂłw. â?? Trend wzrostu ruchu rowerowego w Polsce wzmacnia się, ale żeby był intensywniejszy, musimy przede wszystkim zwiększyć bezpieczeństwo uważa posłanka. â?? ZarĂłwno pod względem infrastruktury, jak i mentalnie jesteśmy do tyłu w stosunku do wielu krajĂłw Europy, ktĂłra stawia na niskoemisyjne środki transportu â?? przyznaje Wolak, dodając, że mimo wszystko zaczyna brakować miejsc na parkingach rowerowych przed Sejmem. â?? Wiem, że posłowie i senatorowie jeżdżą na rowerze nie tylko turystycznie â?? mĂłw.

Koszty i korzyści

Z pewnością częściej decyzję o wyborze roweru zamiast samochodu wybierają osoby pracujące w innych miejscach niż parlament. Dla Grzegorza Wyrobka, ktĂłry do banku w Katowicach ma z domu ok. 25 km, wybĂłr jest prosty i opłacalny. â?? Biorąc pod uwagę średnią miesięczną liczbę kilometrĂłw, ktĂłre pokonuje do pracy, oszczędzam ok. 180 zł miesięcznie. Podczas 8-miesięcznego sezonu rowerowego daje to 1440 zł oszczędności na samym paliwie, nie licząc amortyzacji auta â?? wylicza. â?? Dzięki temu zakup przyzwoitego roweru zwrĂłcił mi się po trzech latach â?? dodaje. Zauważa on, że coraz więcej osĂłb, także starszych, pojawia się w godzinach porannych na dwĂłch kołach

Czy przyczyną tego stanu rzeczy mogą być ceny paliw? â?? Wydaje mi się mało prawdopodobne przesiadanie się PolakĂłw na rower z tego powodu â?? przyznaje Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z portalu e-petrol.pl, według ktĂłrego jeśli już kierowcy będą się przesiadać, to do pojazdĂłw komunikacji miejskiej. â?? Ciekawe, że właśnie w krajach z jednymi z najdroższych cen paliw w Europie, Holandii czy krajach Skandynawii, ruch rowerowy jest bardzo rozwinięty. Jest w nich jednak dużo większe społeczne wsparcie dla roweru niż u nas â?? uważa analityk. Według niego Polacy w krĂłtkim czasie są w stanie ruszyć w pościg za europejską dwukołową czołĂłwką i docenić rower, choćby ze względĂłw ekonomicznych.

Nasze społeczeństwo wciąż jest dość mocno skupione na samochodzie. Przez wiele lat był tym wymarzonym dobrem, ktĂłrego nie można było dostać i po 20 latach wolnej gospodarki wciąż jest bardzo pożądany mĂłwi Waldemar Chrapek, prezes Merida Polska, dystrybutora jednej z największych globalnych marek rowerĂłw. Jego zdaniem korzyści wynikające z dojazdu do pracy na rowerze będą przemawiać do kierowcĂłw coraz mocniej. â?? Wybierając rower, oszczędzamy na paliwie, nie zanieczyszczamy środowiska, a do tego dbamy o własne zdrowie, bo najlepszym lekarstwem na wiele schorzeń jest ruch â?? wymienia zalety dwĂłch kĂłł Chrapek. â?? To w miarę prosty i bardzo praktyczny sposĂłb na dojazd do pracy: nie jest ważny rozkład jazdy komunikacji miejskiej czy miejsce parkowania samochodu â?? dodaje prezes Meridy w Polsce.

Według niego w przyszłości polskim pracownikom może pomagać pojazd, ktĂłry z powodzeniem robi to na Zachodzie, czyli rower ze wspomaganiem elektrycznym. Jego koszt przewyższa czasami koszt skutera, dlatego na naszym rynku jest raczej niedostępny. Bardzo ułatwia poruszanie się tym, ktĂłrzy nie mają formy czy zdrowia tłumaczy Waldemar Chrapek. MĂłwi, że osoby traktujące dojazd do pracy jako element treningu czy aktywności ruchowej wybierają rower sportowy, od gĂłrskiego po szosowy. Jaki jest idealny rower do polskich miast? â?? Powinien to być rower miejski bądź trekkingowy, czyli wyposażony w oświetlenie, błotniki, bagażnik, w miarę wygodny, ktĂłrym da się komfortowo dojechać do pracy â?? uważa prezes czołowej marki rowerĂłw w Polsce.

Kto rządzi na drodze?

Co hamuje rozwĂłj ruchu rowerowego w Polsce? â?? Nie ma jeszcze w Polsce miast przyjaznych rowerzystom. Najlepszą politykę rowerową prowadzi Gdańsk, a najwięcej rowerzystĂłw ma Wrocław. Stanowią oni 4 proc. całego ruchu komunikacyjnego w tym mieście â?? mĂłwi Cezary Grochowski z ogĂłlnopolskiej sieci â??Miasta dla rowerĂłwâ??. Uważa on, że największe zagrożenie dla rowerzystĂłw w dojazdach do pracy to brak bezpieczeństwa na drogach. â?? Jest pełne przyzwolenie dla przekraczania prędkości. Ponadto wciąż jest za mało infrastruktury rowerowej, ale przede wszystkim za mało ulic uspokojonego ruchu, stref 30 km/h â?? punktuje polskie słabości Grochowski. Wprowadzenie ulic przyjaznych rowerzystom zwolniłoby prędkość samochodĂłw, ale zwiększyłoby płynność ich poruszania się i przepustowość. Z takiego rozwiązania korzysta w bardzo dużym stopniu m.in. Berlin.

Raporty zrobione przez organizacje rowerowe wykazały jednoznacznie, że ponad 80 proc. infrastruktury drogowej w Polsce nie nadaje się do jazdy rowerem. We Wrocławiu, gdzie jest 170 km ścieżek rowerowych, nie istnieje żadna kompletna trasa spełniająca nawet minimalne wymogi holenderskie â?? przyznaje Ewa Wolak. Nie tylko jej zdaniem w porĂłwnaniach z Zachodem wypadamy blado. â?? Kraje wysokorozwinięte dysponują niesamowitą liczbą drĂłg rowerowych, po ktĂłrych można się bezpiecznie poruszać, w budżecie brytyjskim jest osobna kwota na budowę ścieżek rowerowych, to zadanie celowe finansowane przez rząd â?? mĂłwi Waldemar Chrapek. â?? Priorytety w budownictwie infrastrukturalnym w Polsce są zupełnie inne, budujemy autostrady, czeka nas kolej, lotniska, ścieżki rowerowe dzisiaj nie mają u nas swojego miejsca, często prowadzą donikąd, są budowane odcinkami, to wpływa na bezpieczeństwo â?? twierdzi prezes Merida Polska.

Jego słowa potwierdza miejski rowerzysta. â?? Na drogach, ktĂłrymi jeżdżę, nie ma tras rowerowych, a jeśli już są, to jest to prowizorka, np. pas na chodniku poprzecinany barierkami, przystankami i innymi przeszkodami narzeka Grzegorz Wyrobek, ktĂłry zmaga się też z innymi problemami na drodze. â?? To walka o przetrwanie. NiektĂłrzy kierujący samochodami osobowymi podjeżdżają blisko, żeby zepchnąć rowerzystę, ostro hamują, przeklinają. Plagą są rĂłwnież kierowcy autobusĂłw, ktĂłrzy czasami rewanżują się za wyprzedzanie ich na przystankach np. zajeżdżaniem drogi. Wbrew pozorom kierowcy TIR-Ăłw zachowują bezpieczną odległość â?? przedstawia swoje doświadczenia Wyrobek. Przedstawiciel branży motoryzacyjnej zamiast wytykania innym błędĂłw chce wspĂłłpracy. â?? Polska infrastruktura drogowa dla rowerzystĂłw jest kiepska, ale nie lubię sztucznego wywoływania animozji samochodowo-rowerowej. Te dwa środki transportu nie są wymienne, a do włodarzy miast należy zapewnienie takiej infrastruktury, by można było jeździć jak najmniej kolizyjnie jednym i drugim â?? mĂłwi prezes PZPM.

Firma zarabia na swym rowerzyście

W maju 2011 r. znowelizowano ustawę Prawo o Ruchu Drogowym. â?? Zmieniły się przepisy, stworzono śluzę rowerową, zrobiono inne ukłony w stronę rowerzystĂłw, ale przepisy przepisami, a realia i życie to co innego nie kryje rozczarowania podinsp. Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy WojewĂłdzkiej Policji w Katowicach. Przyznaje jednak, że oprĂłcz incydentalnych przypadkĂłw on i jego koledzy nie mają większych problemĂłw z rowerzystami. â?? NiektĂłrzy rowerzyści nie sygnalizują swoich manewrĂłw, uważają to za obciach. Chcemy za wszelką cenę przekonać wszystkich do stosowania elementĂłw odblaskowych, ktĂłre zmniejszą ryzyko np. potrącenia â?? mĂłwi Mogiła. Być może wkrĂłtce i kierowcy, i rowerzyści, będą się jednak czuć na drodze bezpieczniej. Mają w tym pomĂłc opracowywane w parlamencie rozporządzenia wykonawcze do uchwalonej w zeszłym roku nowelizacji.

Ważne jest, by zakończyć reformę polskiego prawa drogowego na prorowerowe oraz by miasta miały pieniądze na budowę drĂłg rowerowych w nowym okresie programowania środkĂłw unijnych. To zależy od ministerstwa rozwoju regionalnego i sejmikĂłw wojewĂłdzkich â?? mĂłwi Ewa Wolak. â?? Najistotniejszą kwestią jest zaś Polityka Rowerowa Kraju, czyli cały pakiet działań, ktĂłrymi należy wesprzeć rozwĂłj ruchu rowerowego â?? dodaje przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Rowerowej. Zaznacza, że nie można rĂłwnież zapominać o właściwej edukacji rowerowej od najmłodszych lat.

Co jeszcze jest potrzebne, by kierowcy, szczegĂłlnie dojeżdżający do pracy, chętniej przesiadali się na rowery? Z pewnością chęci pracodawcĂłw. â?? Firma powinna zapewnić możliwość bezpiecznego zaparkowania roweru, żeby nie wystawiać go na działanie warunkĂłw atmosferycznych, by nie było ryzyka kradzieży - mĂłwi prezes Merida Polska. â?? Powinna rĂłwnież zagwarantować odpowiednie warunki, by rowerzysta-pracownik mĂłgł wziąć prysznic, przebrać się â?? zaznacza Chrapek. Tak powinno być, a jak jest? â?? Są firmy, ktĂłre czerpią dobre wzorce z Zachodu. Większość jest jednak najwyżej obojętna, nie pozwala wprowadzać rowerĂłw, nie zapewnia porządnych stojakĂłw na parkingach â?? uważa Cezary Grochowski. Ocenia on, że pracodawcy powinni pomagać zatrudnionym rowerzystom i widzieć korzyści w ich jeździe na rowerze, bo są one wymierne i przekładają się na zysk firmy. â?? Wystarcz wspomnieć o lepszej kondycji i zdrowiu pracownikĂłw â?? mĂłwi Grochowski. Nie musi on przekonywać tych, ktĂłrzy już zmienili cztery koła na dwa, ale co z zatwardziałymi kierowcami? Warto rozważyć wprowadzenie w ruch złotego środka. Jedna i druga grupa powinny mieć komfort używania swojego pojazdu, ale bez dyktatu żadnej z nich podsumowuje prezes PZPM.

źródło: Biuro prasowe Merida Polska


Reklama"tWWWoje Radomsko" - Poleć naszą gazetę znajomemuhome | o nas | reklama | nieruchomości | firmy | kontakt | regulamin | dodaj newsa
copyright and design by mida ||| wszelkie prawa zastrzeżone